Kalsbeek College Menu Openen

Ondersteuning

Ondersteuning

Speciale programma’s en extra mogelijkheden

Voor sommige leerlingen zijn er extra trajecten, zoals:

  • LWOO (Leerweg Ondersteunend Onderwijs)
    Als uw kind extra hulp nodig heeft bij leren, kan hij geplaatst worden in een klas met leerwegondersteuning. De klas is dan iets kleiner, zodat uw kind meer persoonlijke begeleiding krijgt en op zijn niveau les krijgt. Toekenning van onderwijsondersteuning (lwoo) gaat op basis van de leerresultaten uit het OKR. Basisscholen geven leerlingen bij het Samenwerkingsverband op voor een screening van de leerresultaten en bij achterstanden binnen de criteria krijgt de leerling een uitslagbrief waarin staat dat er recht is op onderwijsondersteuning
  • NT2-ondersteuning
    Uw kind is een NT2-leerling wanneer hij korter dan 6 jaar Nederlandstalig onderwijs heeft gevolgd en Nederlands niet zijn eerste taal is. In dat geval krijgt uw kind ondersteuning op het gebied van de Nederlandse taal en lezen maar ook re- teaching en pre-teaching van andere vakken.
    Als Nederlands niet de eerste taal van uw kind is, kan hij extra begeleiding krijgen om beter Nederlands te leren. Dit gebeurt zowel in de klas als daarbuiten.
    Niet elke NT2-leerling heeft dezelfde begeleiding nodig. Van belang is dat de leerling begeleiding wil krijgen en hier ook gemotiveerd voor is. Heeft uw kind recht op NT2-begeleiding maar wil hij dit niet, dan mag hij het zonder begeleiding proberen zolang de resultaten goed zijn en hij zich blijft ontwikkelen. Als uw kind zicht onvoldoende ontwikkelt, dan zal hij alsnog moeten deelnemen aan de NT2-begeleiding.

    De inhoud van de begeleiding is gericht op de Nederlandse taal (woordenschat/grammatica) en lezen maar ook op re-teaching en pre-teaching voor vakken waar leerlingen moeite mee hebben door hun taalachterstand. De begeleiding is coachend en gericht op zelfredzaamheid zodat uw kind het geleerde in meerdere situaties kan toepassen. De inzet van de leerlingen is vaak bepalend voor het succes van hun schoolcarrière.

    • Naast begeleidingsuren heeft uw kind recht op extra tijd en mag hij bij alle toetsen, PTA’s en examens een NT2-woordenboek, een woordenboek Nederlands en/of een woordenboek Nederlands-eigen taal gebruiken. In de onderbouw is extra tijd belangrijk om een goed beeld te krijgen van wat uw kind beheerst. In de bovenbouw is het belangrijk dat uw kind toewerkt naar de exameneisen.
    • Voor alle NT2-leerlingen in de bovenbouw kan er een aangepast examen aangevraagd worden.
    • Er is extra tijd voor PTA’s en examens (zoals bij dyslecten). Afmaken van PTA’s buiten de extra tijd is niet toegestaan! Daarnaast is het voorlezen van PTA’s en examens ook niet toegestaan. Uw kind kan een rustpauze inplannen bij examens.
    • Examens voor basis- en kaderleerlingen kunnen later ingepland worden.
  • LWT (leerwerktraject)
    In de basisberoepsgerichte leerweg biedt het Kalsbeek College in leerjaar 4 al jaren een leerwerktraject (LWT) aan. Het leerwerktraject is een combinatie van leren en werken. Het traject in leerjaar 4 bestaat uit twee dagen school en drie dagen stage bij een gecertificeerd bedrijf. Uw kind doet examen in twee vakken die beide met minimaal een 6.0 moeten worden afgesloten: het beroepsgerichte vak en Nederlands. Als uw kind slaagt, krijgt hij een officieel diploma: vmbo basisberoepsgerichte leerweg – leerwerktraject. Met dit diploma kan hij de overstap naar het mbo niveau 2 maken.
    Deze route naar het diploma is geschikt voor leerlingen die graag leren door te doen en bij het beroepsgerichte vak een zelfstandige en goede werkhouding laten zien. Voor de “echte doeners” dus.
    Voor toelating tot leerwerktraject in klas 4 gelden een aantal eisen. Uw kind:

    – heeft een overgangsbewijs naar 4 basisberoepsgericht;
    – staat minimaal een 6.0 voor Nederlands;
    – staat minimaal een 6.0 voor het beroepsgerichte vak;
    – heeft een zelfstandige en goede werkhouding;
    – heeft voldoende vakkennis;
    – krijgt een positief advies van de docent Nederlands en het beroepsgerichte vak;
    – is in bezit van een VCA-certificaat (geldt voor leerlingen BWI/M&T/PIE).

Cluster 2 (slechthorend, doof en/of taalontwikkelingsstoornis)
Als uw kind slechthorend of bijna geheel doof is en/of een taalontwikkelingsstoornis heeft, krijgt hij begeleiding van Kentalis. Deze begeleiding vindt plaats op school. Vanuit de overdracht van de basisschool worden deze leerlingen uitgenodigd door de begeleider van Kentalis.